Lambert, Tim
Principal
Banks-Brown, Franshicka
Assistant Principal, 6th Grade
National Certified STEM Teacher
Beall, Brooke
Assistant Principal, 8th Grade, National Certified STEM Teacher
Brown, Karen
Associate Principal
Hamilton, Kevin
Associate Principal
Harris, LaTasha
Assistant Principal Intern
Jones, Natosha
Assistant Principal, Student Services
Maxey, Amy
Assistant Principal
Abbit, Bertha
Child Nutrition Worker
Allen, Whitney
Teacher
Armstrong, Adrienne
Cheer Assistant
Arnold, Charlotte
Nursing Aide
Atchley, Rachel
Teacher, 7th, Math
Aubrey, Danielle
Teacher, Coach
Aubrey, Jodie
Teacher, Coach
Austin, Sandra
Coordinator of Elementary Libraries
Ballard, Jerry
Teacher, ESL
Bandy, Carl
Teacher, 6th, Science, National Certified STEM Teacher
Banks, Laura
Counselor
Banks, Melvin
Teacher, 6th, Social Studies
Barker, Claire
Teacher, SPED
Barnett, Charles
Teacher, SPED
Baugus, John
Teacher, 7th, Social Studies
Beall, Daniel
Technology Teacher, National Certified STEM Teacher
Bennett, Julie
Teacher, 7th, Social Studies
Bennett, Steve
Teacher, Band
Bius, Stacy
RTI Specialist
Boyd, Suzanne
Teacher, 6th, Science
Brantley, Delesia
Building Maintenance
Brown, Carol
Long Term Substitute
Brown, Celena
Teacher, 6th, ELA
Burdine, Judy
Speech Pathologist
Burns, Emily
Instructional Coach, National Certified STEM Teacher
Byrum, Julie
Teacher, SPED Collaborative
Chambers, Gloria
Instructional Aide, SPED
Chatman, Darwin
Child Nutrition Manager
Christen, Hailey
Teacher, 6th, ELA
Clark, Sharon
Building Maintenance
Collins, Leota
Child Nutrition Worker
Cooks, Jackie
Building Maintenance
Cooper, Keion
Building Maintenance, Lead
Crabtree, Shirley
Building Maintenance
Crawford, Renee
Teacher, 7th, Science, National Certified STEM Teacher
Davis-Barlow, Marla
Teacher, 7th, ELA
Doss, Casey
Teacher, ESL
Dovall, Elijah
Teacher, 7th, Science
Duson, Torrance
Building Maintenance
Fannin, Amanda
Teacher, SPED CT
Ford, Romegan
Counselor
Forrest, Ryan
Teacher, 6th, Social Studies, National Certified STEM Teacher
Fromm, Leeann
Teacher, 7th, Social Studies
Garland, Misty
Teacher, 8th, Science
Garrett, Bonnie
Teacher, 6th/7th, Math
George, Leslie
Teacher, Technology
Granado, Anne
ELA Curriculum Coach, National Certified STEM Teacher
Green, Billy
Behavioral Support Specialist
Green, Hannah
Swim Instructor
Green, Madison
Instructional Aide
Green, Sherrie
Receptionist
Griffin, Haley
Teacher, SPED
Griffin, Patsy
Teacher, Art
Gustafson, Sarah
Teacher, 7th, Science, National Certified STEM Teacher
Guzman, Maria
Instructor, Spanish
Hadaway, Jossie
Teacher, 8th, Math
Hadaway, Ryan
Assistant Band Director
Hamilton, Amber
Teacher, 7th, Science
Hanson, Shasta
Teacher, 8th, Social Studies
Hardin, James
Teacher, Technology
Hardy, David
Student Services Specialist
Harris, Ca Shunn
Teacher, 7th, Math
Harris, Christopher
Building Maintenance
Hawkins, Emily
Teacher, 6th, Math
Hensley, Meagan
Teacher, ELA
Herrington, Christina
Teacher, 8th, Science, National Certified STEM Teacher
Higginbotham, Milton
Teacher, SPED
Hill, Labrethia
Instructional Aide
Hilton, Emily
Special Assignment Aide
Hodge, Senitha
Teacher, 8th, Math
Holland, Robin
Teacher, Coach
Holmes, Daniel
Building Maintenance, Lead
Hood, Eric
Building Maintenance
Hooper, Derrick
Child Nutrition Production Assistant
Hubnik, Carlyn
Long Term Substitute
Hubnik, Samantha
Teacher, SPED
Huntze, Ryan
Golf Instructor & Head Golf Coach
Jefferson, Anna
Building Maintenance
Jenkins, Derek
Technology Teacher, National Certified STEM Teacher
Junior, Rosalyn
Clerical Aide
Keener, Beverly
Library Assistant
Kelley, Heather
Teacher, SPED Self contained
Kelly, Marcy
Teacher, 6th, Science, National Certified STEM Teacher
Kilgore, Nicole
Teacher, 8th, Science
King, Patrick
Child Nutrition Worker
Laird, Stefanie
Teacher, Music
Landers, Colinda
Teacher, SPED
Langdon, Amber
Teacher, Drama
Leathers, Paula
Registrar
Lee, Dahlon
Teacher, 8th, Social Studies, National Certified STEM Teacher
Lee, Shauna
Teacher, Technology
Leeks, Joanna
Teacher, SPED
Likins, Susan
Swim Instructor
Lineberry, Chasity
Administrative Secretary
March-Nelson, Melanie
Teacher, 8th, English
McBride, Tiffany
Teacher, 6th, Math
McBryde, Mindee
Curriculum Coach, National Certified STEM Teacher
McClure, Rachel
Administrative Assistant
McDaniel, Lujuana
Child Nutrition Lead Manager/Training Supervisor
McGuire, Luke
Teacher, 7th, Social Studies
McIntosh, Jessica
Teacher, Dyslexia
McNeely, Sandra
Technology Teacher, National Certified STEM Teacher
Mennie, Scott
Teacher, Coach
Merrick, Amber
Teacher, 7th, English
Mobley, Elissa
Teacher, 6th, Math, National Certified STEM Teacher
Montiel, Samuel
Spanish Teacher, National Certified STEM Teacher
Morton, Sarah
Cheer Coach/Teacher
Moss, Samantha
Receptionist
Munger, Sarah
Teacher, 8th, ELA, National Certified STEM Teacher
Murphy, Derek
Teacher, 8th, Social Studies
Myers, Carlen
Teacher, Adaptive PE
Nash, Phil
Teacher, Coach
Nealy, Heather
Bookkeeper
Nickerson, Nancy
Teacher, Dyslexia
O'Donnell, Kirsten
Teacher, 6th, Social Studies
National Certified STEM Teacher
O'Steen, Alison
Teacher, 6th, ELA, National Certified STEM Teacher
Parker, Robyn
Teacher, 6th/7th, ELA
Pavcovich, Tiffany
Teacher, 6th, ELA
Petty, Amanda
Teacher, 7th, Science
Phillips, David
Building Maintenance
Phillips, Dominique
Assistant Band Director
Pier, Carol
Teacher, 6th, Math
Polley, Maya
Teacher, SPED
Poole, Shawn
Student Attendance Aide
Powell, Elizabeth
Diagnostician
Price, Misty
Teacher, 6th, Social Studies, National Certified STEM Teacher
Pulido-Rojas, Victor
Teacher, 6th, Social Studies
Ramage, Anna
Teacher, Art
Rankin, Vicky
Teacher, 6th, Science
Rayburn, Mila
Child Nutrition Manager
Reed, Ernest
Teacher, Coach
Rhymes, Martha
Special Assignment Aide
Rich, Bailey
Teacher, 7th, ELA
Ridgeway, Monica
Teacher, 7th, Math
Risinger, Lillian
Long Term Substitute
Russ, Dawn
Administrative Assistant
Schroeder, Matthew
Teacher, Coach
Sisk, Barbara
Clerical Aide
Smith, Dorthea
Teacher, 6th, ELA
Solomon, Minnie
Instructional Aide, SPED
Spohn, Heather
Coordinator of Health Services
Stellpflug, Neal
Teacher, 8th, Acceleration Math
Stephenson, Erica
Teacher, 6th, Science
Stiles, David
SPED Aide
Sullivan, Samantha
Curriculum Coach, Social Studies
National Certified STEM Teacher
Sutton, Kevin
Head Band Director
Sutton, Sharhonda
Counselor
Taylor, Shawanna
Building Maintenance
Thomas, Joycelyn
Child Nutrition Worker
Thomas, Shanetria
Athletic Instructor
Tidwell, Marty
Teacher, 8th, Math
Vaughn, Britney
Teacher
Viles, Rhonda
Library Assistant
Wade, Melissa
Teacher, 7th, ELA
Walker, Alexa
Teacher, SPED
Walker, Tressie
Teacher, 6th, Math
Walls, David
Teacher, 7th, Social Studies, National Certified STEM Teacher
Ward, Lacy
Math Interventionist, 8th
Watson, Lindsey Jean
Teacher, 7th, Math
Watts, Melissa
Secretary/Clerical
Wells, Laura
Student Attendance Officer
West, Leslie
Teacher, Assistant Girls' Soccer/PE Coach
White, Alethia
Diagnostician
Whitworth, Tamii
Teacher, Art
Whorton, Michele
Teacher, 8th, Science
Williams, Helen
Child Nutrition Worker
Williams, Henri Nell
Special Assignment Aide
Williams, Rometria
Tiger Learning Center Worker
Williams, Shameka
Instructional Aide, SPED
Windes, Jennifer
Special Assignment Aide, SPED
Woolery, Alex
Teacher, 8th, ELA